مجله

سیر تا پیاز سفید شدن مو و استفاده از رنگ موها

تقویت و جلوگیری از سفید شدن موهای سر

در این مقاله ما به شما سیر تا پیاز سفید شدن مو و استفاده از رنگ موها را به طور کامل توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید تا در خرید لوازم آرایشی خود دقیق تر عمل کنید.

باافزایش سن،موهای ما خاکستری می‌شوند وبسیاری ازافراد تصمیم می‌گیرند موهای خود را رنگ کنند و ظاهر جوان خودرا حفظ کنند.

هیچ روش طبیعی برای بازیابی رنگ موهای ازدست رفته وجود ندارد،بنابراین بسیاری ازافرادی که موی خاکستری دارند به رنگ‌های مصنوعی مو اعتماد می‌کنند. در اروپا و ایالات متحده ، تقریباً سه چهارم زنان به رنگ -.اگرچه این فقط به دلیل خاکستری مو نیست.

در سال2016،تقریباً 1.43میلیارد نفر از این نوع محصولات رنگی فقط در ایالات متحده استفاده کرده اند که بالغ بر 18.6میلیارد دلار هزینه آن بوده است و پیش بینی می شود تا سال 2024 با نرخ سالانه تقریبا 9 درصد رشد کند.

اما علم رنگ آمیزی مو برای موهای خاکستری آنطور که به نظر می رسد ساده نیست.

 

رنگ کردن مو با روش های نوین

 

چرا موها خاکستری می شوند؟

انسان با حدود 100000 فولیکول موی پوست سر متولد می شود ، هر کدام از آنها حاوی سلول های رنگی هستند که ملانین را ایجاد می کنند این ترکیب بیولوژیکی است که به مو رنگ می بخشد. پراکسید هیدروژن که به طور معمول در فولیکول های مو یافت می شود با افزایش سن جمع می شود و مانع تولید ملانین می شود و موها را خاکستری می کند.ازآنجا که ژن‌ها به تعیین زمان وقوع این فرایندهای بیوشیمیایی کمک می‌کنند،یک عامل ژنتیکی قابل توجه در دلیل‌وزمان شروع خاکستری فرد وجود دارد.با این وجود ، قاعده کلی این است که 50٪ از مردم با رسیدن به 50 سالگی 50٪ موهای سفید دارند.

به گفته میشل گالانت،متخصص پوست بالینی در دانشگاه استنفورد،دانشمندان هنوز ژن خاصی را برای موهای سفید زودرس شناسایی نکرده‌اند.وی توضیح می‌دهد: “برخی از سندرم‌های خاکستری زودرس،باعث ایجاد پیری زودرس می‌شود،اما این موارد برای یک شخص معمولی بسیار نادراست.”

 

در مورد علل خارجی چطور؟

عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن نیز می تواند بر روند سفیدی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال،محققان دانشگاه اردن درسال 2013 نتیجه گرفتند که افراد سیگاری 2.5 برابر بیشتر از موی خاکستری زودرس دارند (این تعریف قبل از 30 سالگی است).تجزیه وتحلیل قبلی توسط محققان انگلیسی نشان داد که افراد سیگاری چهاربرابر بیشتر از افراد غیرسیگاری مستعد خاکستری زودرس هستند.دانشمندان اظهار داشتند که سیگار کشیدن ممکن است بسیاری از گونه های اکسیژن واکنش پذیر ایجاد کند ، که می تواند تجمع یافته و منجر به استرس اکسیداتیو قابل توجهی شود ، احتمالاً سلول های تولید کننده ملانین معروف به ملانوسیت ها را مختل می کند.

 

آیا استرس می تواند باعث خاکستری شدن موها شود؟

در حالی که استرس معمولاً دلیل اصلی سفید شدن موها است ، اما به احتمال زیاد باعث ریزش مو می شود. برخی شواهد نشان می دهد که تروما(یک اتفاق وحشتناک و غیرقابل کنترل، ضربۀ روحی نامیده می شود. فجایع طبیعی یاضربۀ سنگینِ سرنوشت مانند مصایب جنگ،خشونت عمدی جسمی وتجاوزهای جنسی تمام اینها ضریه‌های روحی یااتفاقات تروماتیک محسوب می‌شوند.) می تواند منجر به سفید شدن زودهنگام مو در افراد مستعد موهای سفید شود ، اما این پدیده صد در صد اثبات نشده است ولی شواهد تجربی بسیاری آن را نشان می دهد.

 

آیا می توان از رنگ های دائمی روی موهای خاکستری استفاده کرد؟

بله،اما موهای خاکستری نسبت به موهای رنگی ، درشت و کدر هستند ، که مانعی برای رنگ موها است.کمتر توانایی حفظ رنگ مو را دارد و بیشتر در معرض تأثیرات محیطی است که باعث هوازدگی ساقه مو می‌شود.

رنگ موهای دائمی سنتی نیز مضر هستند. در وسط ساقه مو قشر قرار دارد که برای تغییر دائمی رنگ مو باید مستقیماً در آن رنگدانه استفاده شود.این به معنای عبورازکوتیکول است سلول‌های مرده‌ای که ساقه مو را می‌پوشانند واز آن محافظت می‌کنند،که مسئول درخشش‌وکنترل مو هستند.به طور معمول ، رنگ های مو این کار را با داشتن PH کافی بالا برای باز کردن کوتیکول انجام می دهند ، اما این اثر جانبی از بین بردن لایه چربی است که باعث می شود مو مرطوب و سالم باشد. گالانت توضیح می دهد: “پس از اتمام این روند ، کوتیکول کاملاً به حالت قبل برنمی گردد.” “لایه چربی از بین رفته و کوتیکول تا حدی دوباره شکل می گیرد ، اما در الگوی” زونا روی سقف “کامل و یکسان نیست.”

 

چه گزینه هایی وجود دارد؟

رنگ‌های موقت (حداکثر12 بار شستشو) ونیمه دائمی (24 بار شستشو) آسیب کمتری دارند زیرا واکنش رنگدانه درموها عمیقا رخ نمی‌دهد.رنگهای موقت فقط قسمت خارجی کوتیکول را می پوشانند،در حالی که رنگ های نیمه دائمی به دلیل اینکه حاوی پراکسید هستند،به مدت طولانی تری می چسبند ، که کوتیکول مو را کمی باز می کند تا رنگ به مو نفوذ کند.رنگ‌های موقت که‌معمولاً برای موارد یکبارمصرف مانند هالووین استفاده می‌شوند به هیچ‌وجه صدمه‌ای نمی‌زنند زیرا فقط قسمت‌خارجی ساقه‌مو را می‌پوشانند.

 

آیا رنگ های مو خطرناک هستند؟

تحقیقات زیادی بررسی کرده‌اند که آیا رنگ‌های مو ازطریق جذب پوست یا استنشاق بخار،خطرابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.این مطالعات نشان داده است که برخی از مواد رنگ مو،از جمله آمین‌های معطرخاص،باعث سرطان درحیوانات آزمایشگاهی می‌شوند،به ویژه پس ازدریافت مقدار زیادی ازاین محصولات برای مدت طولانی.

طبق مطالعات انجمن سرطان آمریكا (ACS) ، مطالعات انسانی ریسك ابتلا به سرطان مثانه را “كوچك اما نسبتاً ثابت” برای كارمندان آرایشگاه شناسایی كرده است ، اما نه برای مشتریان آنها .شواهد ودلایل موجود درمورد رنگ مو که خطرابتلا به انواع دیگر سرطان را درانسان افزایش می‌دهد،قطعی وصد درصد نیست.

رنگ کردن موهای سر

در همین حال ، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسیده است که قرار گرفتن در محل کار در معرض رنگ مو به عنوان آرایشگر یا آرایشگر “احتمالاً برای انسان سرطان زاست” ( بر اساس داده های سرطان مثانه.( با این حال ، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به دلیل کمبود شواهد ، استفاده شخصی از رنگ مو را “از نظر سرطان زایی برای انسان خطرناک نمیداند”.

اگرچه برنامه ملی سم شناسی دولت ایالات متحده پتانسیل سرطان زایی انسان برای رنگ موها را طبقه بندی نمی کند ، اما به این نتیجه رسیده است که برخی مواد شیمیایی که در رنگ های مو استفاده می شوند یا مانند آنها استفاده می شود ، مانند تری کلرواتیلن و استایرن ، “به طور منطقی پیش بینی می شود که مواد سرطان زای انسان هست.

 

رنگ موهای ارگانیک چیست؟

رنگ موی ارگانیک به رنگ مویی گفته می‌شود که بااستفاده ازگیاهان طبیعی تولید می‌شود ودارای محتوای شیمیایی کم یا ناچیزاست.مواد گیاهی نیز با استفاده از روش های طبیعی و بدون سموم دفع آفات و کودها کشت می شوند.

 

آیا 100٪ رنگ ارگانیک مو وجود دارد؟

اگر هر مارکی ادعا کرد که رنگ موی آنها 100٪ ارگانیک است،آنها را باور نکنید؛زیرا آنها دروغ می گویند. هیچ رنگ مویی 100٪ ارگانیک نیست زیرا برای موثر بودن به مقدار مشخصی از مواد شیمیایی مصنوعی نیاز دارد. این مواد شیمیایی تا حدی به فعال شدن سطح pH موهای شما کمک میکنند.

ممکن‌است افراد فکرکنند که برخی ازرنگ موهای حنا100٪ طبیعی هستند،اما ممکن است به اندازه کافی برای پوشاندن موهای خاکستری موثرنباشند.همچنین،نمک های فلزی موجود درآن‌ها می‌توانند به موهای شما آسیب برسانند و باعث شوند موها به مرور خشک وشکننده شوند.

 

آیا رنگ های ارگانیک مو کار می کنند؟

ما آگاه هستیم که رنگ‌های ارگانیک موحاوی مقدارمشخصی از مواد شیمیایی مصنوعی هستند تا باعث شوند نتایج موثری داشته باشند.بنابراین،باید سطح مواد آلی،مواد طبیعی ومشتق شده طبیعی،رنگدانه‌ها وتنظیم کننده‌های pHموجود دررنگ مو را یادداشت کنیم تاانتخاب درستی داشته باشیم.بااین حال،اطمینان حاصل کنید که رنگ موی آلی حاوی آمونیاک نیست،این یک ترکیب شیمیایی مضراست که دررنگ مو استفاده می‌شود.

 

در مورد رنگ موهای بدون آمونیاک چطور؟

 

رنگ موی بدون آمونیاک حرفه ای

علاوه بررنگ موهای ارگانیک،مارک‌های رنگ موی بدون آمونیاک نیز وجود دارد که نباید فکرکنیم که صد درصد بدون عارضه هستند. در حقیقت ، اگر کاربران از سایر مواد موجود در مارک های رنگ موی بدون آمونیاک آگاهی نداشته باشند ، ممکن است نسبت به رنگ موهایی که حاوی آمونیاک هستند ، آسیب بیشتری به موهای شما وارد کنند.

چهارماده اصلی که معمولاً دررنگ موهای بدون آمونیاک یافت می‌شوند عبارتند از: مونواتانول‌آمین (MEA) اتانولامین، کوکامید MEA وآمینومتیل پروپانول (AMP).این مواد سطح pH موهای شما را افزایش می‌دهند وبه بازشدن کوتیکول‌های مو کمک می‌کنند تا باعث جذب موثررنگ شوند.اما اگر سطح pH بیش ازحد افزایش یابد،ممکن است به دلیل کوتیکول های باز شده،رنگ مو به سرعت محو شود.

رنگ موهای ارگانیک جایگزین مناسبی برای رنگ موهای شیمیایی است.آن‌ها نه تن‌ها بهترین و طولانی مدت را دررنگ آمیزی لباس‌های شما به ارمغان می‌آورند بلکه برای استفاده سالم نیزهستند.در زیر مزایای استفاده از رنگ ارگانیک مو برای لباس خوابان آورده شده است.

 

مزایای رنگ موهای ارگانیک

  • آنها فاقد مواد شیمیایی مضر هستند که ممکن است به مو و پوست سر شما آسیب برسانند.
  • آنها رنگ را به طور موثر جذب می کنند و نتایج طولانی مدت ایجاد می کنند.
  • مواد طبیعی و مشتق شده از مواد طبیعی موجود در رنگ های ارگانیک مو،موهای شما را سالم و براق می‌کند.

برای مشاهده بهترین رنگ موهای شنتیا سنتر میتوانید به بخش رنگ مو در سایت ما نیز مراجعه فرمایید.

1 نظر در “سیر تا پیاز سفید شدن مو و استفاده از رنگ موها

  1. Make Money گفت:

    See how you can earn $27 in 7 minutes! Read here – https://bit.ly/32NSumo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *